Narator: Theodora Massini
Durata: 5h 53m
Veronika pare să aibă tot ce și-ar putea dori. Frecventează localuri de noapte cunoscute, întâlnește bărbați atrăgători, și totuși nu e fericită. Ceva lipsește în viața ei. Iată de ce, în dimineața zilei de 11 noiembrie 1997, Veronika se hotărăște să moară.
Dupa ce ia o supradoză, i se spune că nu mai are de trăit decât câteva zile. Romanul o urmărește pe parcursul acestor zile intense în care, spre surprinderea ei, se trezește atrasă în lumea închisă a spitalului în care se află. În această stare de surescitare, ea descoperă lucruri pe care nu-și permisese de fapt să le simtă niciodată: ură, teamă, curiozitate, dragoste – până și împlinirea sexuală. Experiențele ei o fac treptat să realizeze că fiecare secundă a existenței este o alegere între viață și moarte.
Cartea lui Paulo Coelho vorbește despre cei care nu intră în tiparele considerate normale de către societate. Vorbește despre nebunie și despre nevoia de a descoperi un alt mod de viață a acelor oameni care se confruntă cu prejudecățile celorlalți fiindcă gândesc diferit.
Publicat de: Humanitas Fiction
Creează-ți un cont gratuit chiar aici.
Disponibilă pentru Android și iPhone de pe Google Play sau App Store.
Ai acces nelimitat la toate titlurile și întreaga experiență Voxa.
Descarcă audiobook-urile preferate și bucură-te de ele chiar și când nu ai conexiune la internet.